NIM ja Vásttolaš ealáhuseallima oktavuođadoalli lágidit seminára Kárášjogas, digaštallat álgoálbmotvuoigatvuođaid ja ealáhusovdánahttima sámi vuolggasajis, earenoamážiid boazodoallu ja bieggafápmohuksen ja boazodoallu ja ruvkedoaimmat.

Illustrasjonsbilde: Kai Gradert, Unsplash. unsplash-logoKai Gradert

Semináras digaštallat fáttaid guovtti ášši vuođul: Ruoŧa bieggafápmohuksen-ášši Jinjievaerie čearus ja Norgga beale ruvkedoaimmat Fálesnuori suohkanis (Nussir). Mii geahččalit guoskkahallat sihke álbmotrievttalaš duogáža ja OECD bagadallan berošteaddjisearvideami váras ja maiddái movt diekkár áššit meannuduvvot praktihkalaččat. Seminára lágiduvvo Kárášjogas geassemánu 5. ja 6. beivviid:

 

Geassemánu gaskavahkku 5. beaivvi: Álgoálbmotrievttit ja ealáhusdovdanáhttin: Bieggafápmohuksen

Vuosttaš oassi: Oktavuođadoalli meannudeapmi Jinjievaerie čearu váidagis Statkraft/SSVAB bieggafápmohuksemii boazodoalloguovlluin

11.00 – 11.15:    Bures boahtin, Gro Nystuen, Ola Mestad, Karin Buhmann

11.15 – 11.40:    Ovdanbuktin váiddaáššis nu go Oktavuođadoalli oaidná dan – Ola Mestad

11.40 – 12:05:   Ovdanbuktin bieggafápmoáššis Jinjievaerie čearu bealis – Mariann Gråik

12.05 – 12.25:   Ovdanbuktin huksenáššis, Statkraft/SSVAB bealis – Malin Hillström

12.25 – 13.00:   Jearaldagat ja vástádusat

13.00 – 13.30:   Lunša

 

Nubbi oassi: Šiehtadallanortnegat vuoigatvuođasuodjalussan

13.30 – 13.50:   Movt šiehtadallat álgoálbmogiid vuolggasajis? – Anders Eira, Protect Sápmi

13.50 – 14.10:   Statkraft vásáhusat berošteaddjisearvideamis – Sidsela Nyebak

14.10 – 15.00:   Paneladigaštallan: Ola Mestad (Oktavuođadoalli), Statkraft, Mariann Gråik (Jinjievaerie čearru), Sámediggi

15.00 – 15.30:   Gáffe ja boddu

 

Goalmmát oassi: Álgoálbmotvuoigatvuođat álbmotrievttis

15.30 – 16.30:   Álggaheapmi – Gro Nystuen ja Láilá Susanne Vars (NIM)

16.30 – 17.15:   Digaštallan

 

Geassemánu duorastaga 6. beaivvi: Álgoálbmotvuoigatvuođat ja ealáhusdovdanáhttin: Ruvkedoaimmat

09.00 – 09.30:   OECD várrugasvuođa bagadallan rogganindustriija ulbmillaš berošteaddjisearvideami váras, rávvagat ja neavvagat – Cathrine Halsaa (Oktavuođadoalli), kommentárat Karin Buhmann`as.

 

Vuosttaš oassi: Ovdanbuktin Nussir-áššis

09.30 – 10.00:   Prošeavtta birra ja Fálesnuori suohkana oaidnu ja rolla – Terje Wikstrøm, sátnejođiheaddji Fálesnuori suohkanis

10.00 – 10.45:    Konsešuvdnamearrádusa sisdoallu – Oda B. Skarstad

10.45 – 11.15:     Gáfeboddu

 

Nubbi oassi: Prošeavtta hástalusat

11.15 – 11.45:   Hástalusat boazodoalu bealis – Mikkel Nils Sara, Fiettar orohat

11.45 – 12.15:   Nussir oaidnu sámi rivttiide – Øystein Rushfeldt.

Jearaldagat ja vástádusat Øystein Rushfeldtain.

12.15 – 12.45:   Sámedikki oaidnu ruvkeprošektii – Torvald Falch, Sámediggi.

12.45 – 13.45:   Lunša

 

Goalmmát oassi: Paneladigaštallan

13.45 – 14.45:   Panelašdigaštallan: Torvald Falch (Sámediggi), Láilá Susanne Vars (NIM), Terje Wikstrøm (Fálesnuori suohkan), Øystein Rushfeldt (Nussir) Mikkel Nils Sara (Fiettar), Anders Eira (Protect Sápmi).

14.45 – 15.00:   Loahpaheapmi

Seminára lea nuvttá oasseváldiide. Lea dehálaš ovdagihtii dieđihit seminárii.

Eanet dieđut ja dieđiheapmi dáppe.